Mi okozta a legnagyobb nehézséget vagy csalódást?
Mi sikerült a legjobban?
Milyennek éltétek meg a 2014-es évet?
Mit vártok az Újévtől?
*Fészek Színház: Cziczó Attila*
► Nálunk - a működésünkben - egy elég nagy váltás történt nyáron, ám a tavaszi és őszi évad is a várakozásainknak megfelelően ment le. Amúgy a szokásos "független" problémákkal küzdünk/küszködünk, de csináljuk, s ez a lényeg!
► Az őszre összeállt repertoárunk jelenti a legnagyobb sikert nekünk, főleg a közönség reakciói! A színpadon most minden rendben van, legalábbis mi nagyon büszkék vagyunk rá(nk).
► Nehézség a közönség becsalogatása. Viszonylag sok előadásunk van kamaraszínházunkban, s nem mindig sikerül becsábítani azt a nézőszámot, amit szeretnénk. Az április-május és november hónap kimondottan tragikusra sikeredett. Csalódás pedig a szakma távolságtartása: 2014-ben egy szakmai újságíró sem jött el hozzánk
►Szeretnénk folytatni az elkezdett munkát, s ha már kikerültünk a támogatottak köréből, örülnénk, ha legalább az ellehetetlenítésünket megúszhatnánk! Dolgozunk a külföldi vendégjátékok megvalósításán, az amatőr-profi határfal ledöntögetésén, s egy új diákcsoportot tervezünk elindítani ősszel.
*FAQ Színház: Tóvaj Ágnes*
►Két jelentős változás történt velünk az elmúlt évben. A 2013-ban alapított egyesületünk (Fejlesztés Alatt Q Színházi Egyesület) 2014 ősze óta hivatalosan is él és működik. Továbbá. Jelenleg 6 főből áll a társulat (Árvai Péter, Barcsai Bálint, Lakatos Dorina, Orbán Borbála, Tárnoki Márk, Tóvaj Ágnes), mi vállalunk felelősséget az FAQ működésért, közösen hoznunk döntéseket, valamit próbáljuk elosztani magunk közt a feladatokat és egy átlátható tiszta belső működési rendszert teremteni.
►A MaNna Produkció támogatásával, segítségével idén három nyertes pályázatot adtunk be és ez talán a legnagyobb sikerünk, mivel így sokkal több lehetőséghez jutunk. Három előadást mutattunk be: a Papucsszaggató királykisasszonyokat, a Tabut, illetve a Mezsgyét (Kerekasztal Társulás, RÉV Színházi Nevelési Társulat és FAQ Színház koprodukció). Megkezdődött a Gáton című előadásunk felújítása és a 2012-ben bemutatott Dominó is támogatást nyert.
►Sok nehézséggel is járt a pályázattal kapcsolatos feladatok megoldása, megvalósítása. Ezek a nehézségek leginkább abból adódtak, hogy még sok mindenben nem vagyunk jártasak, bele kell tanulnunk egy társulat, (egy egyesület) működtetésébe.
►Márciusban mutatjuk be a MU Színházban Tabu című előadásunkat és szintén márciusban a Marczibányi téren, a Gáton (színházi nevelési foglalkozás, Kerekasztal Társulás-FAQ koprodukció) felújított változatát. Szeretnénk nyáron új előadást létrehozni, reméljük (ahogy 2014-ben) jövőre is lehetőséget teremtenek nekünk erre, az Ördögkatlan Fesztivál szervezői. Célunk, hogy részt tudjunk venni azokon a fesztiválokon is, melyeken már visszajáró vendégek vagyunk (Inárcs, Színkavalkád; Pápa, Őszi Dionüszi; Wroclaw, Europe Live Game) és bekapcsolódhassunk olyan fesztiválokba, workshopokba, koprodukciókba melyekre eddig nem volt lehetőségünk és megismerhessünk új embereket, társulatokat. Szeretnénk, ha 2015 még mozgalmasabb lenne, mint az elmúlt év!
*RÉV Színházi és Nevelési Társulat: Balla Richárd*
►Szerencsére nagyon sűrű évünk volt az idei. Az első felében 3 színházi nevelési előadásunkat (Zakkant , Rebellis, Azért a víz az úr) játszottuk, összesen 75 alkalommal. A nyár - tél időszak pedig egy színházi nevelési (Mezsgye - Kerekasztallal és az FAQ-val koprodukcióban) és egy színházi előadás (Liliom) megszületését hozta, illetve jó pár szakmai fesztiválon, konferencián megfordultunk. Szóval azt gondolom, hogy nagyon tevékeny időszak után vagyunk.
►A RÉV idei szakmai éve az - Együttműködések éve - nevet viseli, ezért mindenképpen a Fejlesztés Alatt Q Színházi Társulattal és a Kerekasztal Színházi Nevelési Központtal való közös együttgondolkodást, munkálkodást mondanám. Jövőre is vár ránk ilyen kaliberű munka.
►Hát a finanszírozás nyilván nekünk is nehéz, gondolom ezzel nem vagyunk egyedül. Van sok elutasított pályázatunk, de szerencsére néhány nyertes pályázat is jutott az évre.
►Minimum azt, hogy olyan legyen, mint az idei év. De amilyen kilátásban lévő lehetőségeink vannak, azt jelzik, hogy ennél jobb és sűrűbb is lesz! Szóval nagy bizakodással indulunk neki a 2015-ös évnek.
*Apró Színház: Tarján Veronika*
►Elképesztően nehéznek. Kevés volt a "színpadon " töltött idő.
►Minden új produkciónk és projektünk bemutatása sikeres volt, az volt a nehéz, hogy teret, méltó helyet találjunk új projektjeink bemutatásához. Kiemelném a MÜPA gyermeknapon elhangzó Apró Színházas dalokat egy csokorba fogó nagy koncertünket kiegészülve professzionális zenészekkel, és az új előadásunkat, a Zöld csónakot, ami kelta mondavilág nyomán kelt életre.
►Sokan átmentek más munkahelyre idén, mert senkinek sem nyújtott anyagi biztonságot a színház, jelenleg 3-an maradtunk állandó társulati tagok, a többiek vendégjátszóként maradtak a régebbi előadásokban.
►Idén társultunk egy képzőművészettel elég magasan szinten foglalkozó közhasznú egyesülettel kötött szoros együttműködést, a velük való együttműködésben hiszek és bízom....
*Soltis Lajos Színház: B. Péter Pál*
►Rengeteg előadás. Sok-sok újdonság, siker. Szóval elégedettek lehetünk.
►Heten a társulatból drámapedagógusként végeztek, elkészült a Kerekasztallal együttműködésben, Kaposi László rendezésében a Varjak, amit főleg nevelőintézetekben játszottunk mindenfelé. Rengeteget tanultunk, fejlődtünk, életre szóló élményeket szereztünk.
►Nem tudnék ilyet mondani. Mikor láttuk, hogy valaminek a megvalósítása felé megszűnni látszik az út, módosítottuk a terveinket, hogy az adott helyzetből a lehető legjobban jöjjünk ki. De nagyrészt velünk volt a szerencse és minden összejött.
►Szeretnénk elkészíteni az első saját TIE-t, meg egy új mozgásszínházi előadást. Másrészt közösségi helynek kialakítani a tetőterünket, hogy jobban tudjunk nyitni a város felé. Ha ezek összejönnek, már nagyon elégedettek leszünk.
*KB35 Inárcs: Szivák-Tóth Viktor*
►Sűrű, örömteli újdonságokban és teltházakban gazdag év volt 2014 a KB35 számára: sok új embert ismertünk és szerettünk meg, népes közönség látogatta előadásainkat.
►A Titanic vízirevü előadásai okozták a legnagyobb örömöket számunkra: a Balassagyarmati telet, a kapolcsi nyarat, az őszi MU Színházat és az egész éves inárcsi 110-130 fős teltházakat.
►A legnagyobb kihívást a több, párhuzamos színházi projekt összehangolása jelentette: idén először tartottunk repertoáron előadást úgy, hogy közben két új produkciót is útjára indítottunk.
►Reméljük, sikerül tovább szélesíteni a közönségünket, és sikerül megtartanunk az új működési struktúránkat, mellyel az előadásaink száma is jelentősen gyarapszik.
*DESZ (Debreceni Egyetemi Színház)*
►Örülünk, mert a kéthavonta megjelenő plakátjainkon rengeteg program szerepel: színházi előadások mellett felolvasások, műhelymunkák, nyílt tréningek, improvizációs alkalmak, decemberben egy fuvola estet is meg lehetett hallgatni a DESZ termében. Különleges eseményekben nincs hiány, részt veszünk az Okuláré Projektben, a Debrecenbe érkezett Pál Hunor többször is fellépett nálunk az osztálytermi színházával, a Klamm háborújával. A változatos programok miatt szerencsére olyanok is eljöttek hozzánk az idén, akik eddig nem – messzebb lakó középiskolások és az épületben dolgozó oktatók egyaránt. Nagy öröm, hogy a Debreceni Egyetemi Színházi Találkozó II-t is meg tudtuk tartani a MODEM-ben, reméljük, hogy jövőre is lesz helyünk és némi pénzünk arra, hogy az idén elért színvonalat tartani tudjuk.
►Nehéz megmondani. Annyiféle programunk van, hogy egyikünk sem tud mindegyiken megjelenni, így nehéz felmérni a sikerességet vagy a sikerültséget. Belépőt nem szedünk, vagyis anyagi sikerességről szó sincs. Egy-két eseményt azonban mindenképp ki lehet emelni: a DESZTII-t, a Balassagyarmati Diákszínjátszó Találkozón való sikeres szereplést a Weöres-esttel, az adventi fuvola estet és a Víg Karma Nyilas Misi Eksztázisát.
►Nehézséget a DESZ termének felújítása, az újabb eszközök beszerzése okozza. Csalódni - ha lehet így mondani - talán önmagunkban csalódtunk. A DESZTII-n próbáltunk összehozni egy blogot, vagy bloghoz hasonlító felületet a honlapunkon, ahol a fesztiválról, és az azt követően a DESZ-ben sorra került programokról, előadásokról írunk. Sajnos nem született elég poszt, nem találunk megfelelő rendszert ahhoz, hogy érdekes és minőségi szövegek szülessenek folyamatosan. Ezen még dolgoznunk kell.
►Óriási terv, hogy az egyetem parkjában lévő amfiteátrumot felújítjuk, így szabadtéri játszóhelyünk is lesz: már van is egy műsortervünk Debreceni Egyetemi Nyári Színházi néven. Emellett azt várjuk, hogy 2015-ben több egyetemista jön majd el a programjainkra. 2014-ben érezhetően nőtt a nézőszám, de furcsa módon nem az egyetemisták, hanem a még nem, illetve a már nem egyetemre járók tiszteltek meg a figyelmükkel. Reméljük, hogy elérünk néhány olyan kommunikációs csatornát, ami több egyetemistát is kíváncsivá tesz.
*SZESZ (Szegedi Egyetemi Színház)*
► Nagyon pörgős év volt, talán így visszanézve extrémen pörgős. Megszűnt a játszóhelyünk, újat kellett keresni, ugyanakkor telve voltunk energiákkal és tervekkel. Ez a játszóhely kérdés nálunk itt Szegeden amúgy nálunk rendszeres probléma, ezt reméljük kinőttük, most a Szent-Györgyi Albert Agóra ad otthont Nekünk. Nyáron Civil Piacon vettünk részt, gólyáknak mondtuk hogy vagyunk és a Szegedi Ifjúsági Napokon improvizációs színházat csináltunk. Három darabot mutattunk be ebben az évben Örkény István tollából a Borék című vígjátékot még áprilisban, a közönség kérésére is októberben ennek 2. felvonásaként az Egypercesek-et, szintén ebben a hónapban az SZTE és a Szegedi Nemzeti Színház közös produkciójában vettünk részt négyen a társulatból. Ez a három dolog sűrűsége ellenére is nagyon jó élmény volt meg siker és sokan jöttek el ezekre az előadásokra.
►Gondolatilag, formanyelvileg, rendezésileg az Örkény: Egypercesek. A 12 dühös ember üzenete, tartalma, és ahogyan az elérte a közönséget, illetve az együtt lélegzés a színpadon és tanulás egymástól szintén nagyon jó volt. Az pedig hogy az akrosztichon pályázat okán ismét dalokat írtunk és zenéltünk, szintén nagyon építő és fontos helyzet volt. A Szegedi Egyetemi Színházért Egyesületünk fejlődik, tudtunk pályázni, kaptunk támogatást a várostól, s még többet az egyetemtől. Reményeink szerint, ha utaznunk kell, mert másfele is hívnak bennünket játszani, nem lesz probléma az anyagiakkal.
► A játszóhely keresése. Ez az a probléma, ami időről időre felüti a fejét, jó lenne, ha többet nem ütné fel. Főként azért nem , mert ilyenkor szembesülünk, azzal, hogy ha valahová jó céllal és szándékkal is indulunk el, hogy ha lehetne, mi oda szívesen mennénk játszani és fiatalokról szól a dolog, akkor sem biztos hogy a jó szándékunk s az eddigi tapasztalataink, munkáink fontosak lennének ott.
► Az újévben hátra van még egy új bemutató és egy felújítás s a továbbjátszásaink és a vendégszereplések. Az Egyesületünk meg fejlődjön és erősödjön, ezt kívánjuk. Szeretnénk a zenei vonalat sem elhanyagolni, ezeket a verses-zenés esteket is szeretnénk folytatni, gyakrabban próbálni rá. Szóval az újév is legyen pörgős, picit kevésbé extrém pörgős. Azt is szeretnénk, ha a Szent-Györgyi Albert Agóra maradna a játszóhelyünk a következő évadra is. A nyári játszóhely keresgélés kimerítő és fárasztó. Jöhet mindenhez a sok energia az univerzumból.
A cikk holnap folytatódik