"Jóléti állam, társadalmi igazságosság, összefogás, szolidaritás. Lila ködben úszó lufiszavak, igaz? És ha azt mondjuk, hogy Szabad Művészek, Occupy Mozgalom, Hallgatói Hálózat, a Város Mindenkié? Avagy mi köze a vaskos, puritán tábori ágynak a barikádhoz? És a balos eszméknek a társadalmi igazságossághoz? Tábori vaságyból lehet-e barikád? És a baloldali eszmék újragondolásából lesz-e összefogás és társadalmi szolidaritás?"
Hasonló kérdésekre keresnek közös válaszokat a tandráma eszközeivel, a Chto Delat? szentpétervári művészcsoporttal március elsején a Jurányiban a tranzit.hu művészetelméleti és gyakorlati szabadiskola szemináriumának résztvevői.
Hová lett a kommunizmus?
Hová lett a kommunizmus?
A kérdés Andrej Platonov Csevengur című, antiutópiaként emlegetett művére utal, amelyben a főhős álmából felriadva, az éjszaka közepén a szocializmust keresi. Platonov hőse furcsa érzelmi viszonyulásában az eszme iránti korlátlan lelkesedés elválaszthatatlanul összekapcsolódik a megvalósítás tapasztalatai nyomán leülepedett csalódottsággal.
A tranzit. hu szabadiskolájának résztvevői és a Chto Delat? szentpétervári művészcsoport produkciója Brecht didaktikus tandrámáinak módszerére alapozva egy részvételi színházi előadás keretében arra keresi választ, hogy mit jelenthet a kommunizmus ideája a ma emberének.
Társadalmi aktivizmus és baloldaliság?
Magyarország megtapasztalta a „létező szocializmust”, amely a kommunizmus ígéretétől igen távol állt. Az általános és mély kiábrándultság következménye a ma tapasztalható antikommunizmus és a balos eszmékkel szembeni fenntartás. Húsz évvel a rendszerváltás után azonban a jóléti állam ideája szertefoszlóban és egyre növekszik a társadalmi igazságtalanság tapasztalata. A helyzet világos, de vajon vannak-e új megoldások?
"Vajon egy erősen központosító, újraelosztó hatalmi rendszerrel szemben létezhetnek-e más, releváns válaszok jelenünk társadalmi problémáira? Mi úgy gondoljuk, igen! Az összefogáson és szolidaritáson alapuló alulról szerveződő küzdelem. Segíthet-e mindebben a baloldali eszmék újragondolása és tettekben megnyilvánuló alkalmazása? Ezen kérdések közös megvitatásából és az együttlétek során összegyűlt tapasztalatokból jön létre a bemutatásra kerülő tandráma" – áll az előadás ajánlójában.
A produkció koncepcióját Dimitrij Vilenszkij és Olga Jegorova (Caplija) hozta létre, rendezte Olga Jegorova (Caplija). Koreográfus: Nyina Gasztyeva. Szereplők: A tranzit.hu művészetelméleti és gyakorlati szabadiskola szemináriumának résztvevői.