7óra7

Határon Túli Magyar Színházak Szemléje a Tháliában

Határon Túli Magyar Színházak Szemléje a Tháliában

2013. 07. 07. | 7óra7

Azért fontos egy ilyen típusú seregszemle, mert egyszerre jeleníti meg az egyetemes magyarságot, a magyar kultúrát és az egyes nemzetrészek sajátos értékeit, örökségét és kultúráját - hangsúlyozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a rendezvény fővédnöke a szemléről tartott hétfői sajtótájékoztatón.

Véleménye szerint a szemle két dolgot egyszerre valósít meg: az egyetemes magyarság kifejezését, másfelől pedig megerősíti azt a sajátos identitást, amely az egyes magyar nemzetrészek értéke. Mint mondta, arra bíztatja a szemle résztvevőit, hogy őrizzék meg különlegességüket, ugyanakkor erősítsenek meg minket abban, hogy az ő sajátos gazdagságuk teszi teljessé az egyetemes magyar kultúrát.

Határon Túli Magyar Színházak Szemléje, sajtótájékoztató - Tasnádi István, Mezei Zoltán, Tóth Tibor, Csomós Miklós, Lantos Anikó, Semjén Zsolt, Szálinger Balázs

Csomós Miklós főpolgármester-helyettes arról beszélt: különleges helyzet, hogy magyar nyelvű színházak egy másik nemzet kultúrájától körülvéve dolgoznak. A kultúrával, amely ezekre a színházakra hat, mi is gazdagodunk - mondta, hozzátéve, hogy ezt meg kell becsülnünk, a színház, a művészet szempontjából ez nagyon jó dolog. "Ezek a színházak olyan kapocs lehetnek a körülöttünk élő nemzetekhez, országokhoz, amit ki kell használnunk" - jegyezte meg.

Lantos Anikó fesztiváligazgató elmondta: a tavalyi szemléletből kiindulva ismét a színházak ajánlása alapján állították össze a programot. Az ötnapos rendezvényen öt nagyszínpadi produkció, három stúdió-előadás és egy előadóest látható.

A szemlét a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház művészei nyitják meg Moliere A fösvény című művével, Bocsárdi László rendezésében. A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata a Yorick Stúdióval közös előadását, Székely Csaba Bányavakság című darabját, Sebestyén Aba rendezését, míg a kézdivásárhelyi Városi Színház Goldoni Bugrisok című művét, Balogh Attila rendezését mutatja be.

A Komáromi Jókai Színház A hentessegéd címmel Ladislav Ballek művének színpadi változatát játssza, a darabot Rastislav Ballek rendezte. A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház Szálinger Balázs Köztársaság című darabjával vesz részt a fesztiválon, a művet Telihay Péter állította színpadra.

A stúdióelőadások között a Zentai Magyar Kamaraszínház előadásában Carole Fréchette Simon hét napja című darabja Vukosavljev Iván rendezésében látható, a szabadkai Népszínház Magyar Társulata pedig Tasnádi István Tapasztalt asszony című művét játssza.

A Yorick Stúdió Kocsis István A tér (monodráma Bolyai János hitéről, gyötrelméről és szerelmeiről) című művét mutatja be Török Viola rendezésében. A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata és a Kolozsvári Állami Magyar Színház közös produkciójaként Dsida Jenő-estet láthat a közönség …nyílt sebe vagyok a szíven szúrt világnak… címmel Szugyiczky István rendezésében.

A rendezvény célja, hogy bemutatkozási lehetőséget kínáljon a határon túli színházak számára, a magyarországi közönségnek pár nap alatt egy helyszínen mutassa be a határon túli magyar színházak előadásait. A szemle lehetőséget kínál a társulatok szakmai eredményeinek megismerésére, tapasztalatcserére is: az idén meghívást kapnak a színházak vezetői és a magyarországi döntéshozók is az aktuális gondolatok megvitatására.

A bejegyzés trackback címe:

https://7ora7.hu/api/trackback/id/tr727998737

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása