A Leaving is not an option? – Aktuelle künstlerische Positionen aus Ungarn címmel megszervezett fesztivál keretében beszélgetéseket is tartanak az aktuális magyar kultúrpolitikai helyzetről – olvasható a Trafó – Kortárs Művészetek Háza MTI-hez kedden eljuttatott közleményében.
Mint írják, a német kulturális szcéna legjelentősebb befogadóhelye a helyszíne az egyhetes rendezvénysorozatnak, amelynek célja, hogy a műsorra tűzött előadásokkal megmutassa, hol tart ma a kortárs független magyar előadóművészet.
Ez alkalommal a magyar kultúrát Berlinben Pintér Béla és Társulata, Mundruczó Kornél és a Proton Színház, Kárpáti Péter és a Titkos Társulat, Polgár Csaba és a HOPPart Társulat, Hód Adrienn és társulata, továbbá a Kis Varsó művészcsoport, valamint a Speak Easy Project képviseli.
A fesztiválon szereplő hat produkcióból négy a Trafó – Kortárs Művészetek Háza támogatásával készült, és ott láthatta először a magyar közönség. A legfrissebb ezek közül a HOPPart új darabja, a Kárpáti Péter rendezte Hungari de a német közönség láthatja a társulat korábbi, Európa több országában játszott előadását, a Polgár Csaba által színpadra állított Korijolánuszt is.
Mundruczó Kornél és a Proton Színház, valamint Pintér Béla és Társulata is a legfrissebb előadásával vesz részt a fesztiválon. A Proton Színházat a Mundruczó Kornél rendezte Demenciával hívták meg. Pintér Béla és Társulata Titkaink című előadásának a fesztiválon lesz a németországi premierje: a darab március 14-15-16-án látható a HAU-ban.
A Trafóban már 50 előadást megélt A pitbull cselekedeteit Kárpáti Péter és a Titkos Társulat közös előadását, szintén három alkalommal láthatja a német közönség.
Hód Adrienn legfrissebb koreográfiáját, a Pirkadot választotta a HAU, hogy képviselje a magyar kortárstánc-szcénát. Az előadást 2013 májusában mutatta be a Hodworks Társulat a Trafóban.
A Speak Easy Project Menjek/Maradjak című dokumentumfilmjét, amelyet New Yorkban élő magyar fiatalokról forgattak március 13-án vetítik a fesztiválon. A vetítés után Szabó Györggyel, a Trafó menedzser-igazgatójával és Pintér Bélával tartanak beszélgetést a témáról.
Az esemény zárónapján Mundruczó Kornél rendező, valamint Wessely Anna és Mélyi József művészettörténész beszélget aktuális magyar kultúrpolitikai kérdésekről.