Vidnyánszky Attila igazgató levélben tájékoztatta döntéséről Matthias Hartmannt, a Burgtheater vezetőjét. A levél magyar nyelvű változatát a Nemzeti Színház az MTI-hez is eljuttatta.
Az APA osztrák hírügynökség beszámolói szerint az osztrák ellenzéki pártok a Burgtheater vezetője, Matthias Hartmann lemondását követelik a színház katasztrofális pénzügyi helyzete miatt, a társulat pedig bejelentette bizalmatlanságát a vezetővel szemben.
Levelében Vidnyánszky Attila felidézte, hogy sokáig készültek a Johanna a máglyán bemutatójára, mert „London után Bécs az egyik legnagyobb »magyar« város”, és szerettek volna az ottani 200 ezres magyar közösségnek örömet okozni.
A Nemzeti Színház igazgatója azt írta, annak ellenére fogadták el a Burgtheater felkérését, hogy a bécsi intézmény vezetője előzetesen a sajtó útján tudatta: nemet mond budapesti intézmény meghívására. "Egy olyan találkozóra szóló meghívást utasított vissza, amelyen többek között Oroszország, Norvégia, Bulgária, Szerbia, Litvánia vezető színházai vesznek részt március 26. és április 7. között a budapesti Nemzeti Színházban. Mi nem politikai, hanem a művészi kvalitások alapján hívtunk rangos társulatokat" - írta az első alkalommal megrendezendő Madách Imre Színházi Találkozó (MITEM) kapcsán Vidnyánszy Attila.
A Burgtheater szeptemberben azzal indokolta távolmaradását a budapesti fesztiválról, mert "a jelenlegi magyar kormány kultúrpolitikusaival, köztük Balog Zoltán miniszterrel és Vidnyánszky Attilával szerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy ők a találkozásainkat utólag gyakran másként állították be, mint ahogy azok zajlottak".
Vidnyánszky Attila a levélben azt írta, a Burgtheater vezetője által megfogalmazott visszautasítás módja és érvei rendkívül sértőek voltak, azonban a jó szándék jelenként a Nemzeti Színház vezetése úgy gondolta, a párbeszéd híveként elfogadja a bécsiek meghívását.
"A Burgtheater háza tájáról érkező hírek azonban elbizonytalanítottak bennünket. Olvassuk a cikkeket, amelyek arról tudósítanak, hogy az Ön által vezetett intézmény 50 millió eurós költségvetés mellett 8,3 milliós veszteséget halmozott fel. Hűtlen kezelésről, adatok meghamisításáról, kreatív könyvelésről, közpénzek magánszámlákra jutásáról szólnak a hírek Bécsből. Halljuk, hogy Ön a testvérét és a sógorát nevezte ki a színház ifjúsági programja vezetésére. Olvassuk az elemzéseket, amelyek heves kritikával illetik az Ön igazgatói tevékenységét. Legújabban pedig azt halljuk, hogy a társulat bejelentette Ön iránti bizalmatlanságát" - olvasható a Matthias Hartmann-nak címzett levélben.
Vidnyánszky Attila szerint jelen helyzetben úgy tűnik, a Burgtheater nem a megfelelő helyszín ahhoz, hogy egy másik ország ügyeivel kapcsolatban a közvetítő szerepét betöltse, legalábbis mindaddig, amíg saját financiális és etikai ügyeit nem rendezi.
"Ebben a bizonytalan helyzetben a legmegnyugtatóbb döntés számomra az, hogy sem az általam vezetett intézményt, sem annak művészeit nem teszem ki annak, hogy a Burgtheaterben és az osztrák színházi életben dúló vitákban, botrányszagú eseményekben bármiféle eszközzé váljanak" - indokolta döntését Vidnyánszky Attila.
Levelében kitér arra is, hogy a Burgtheater a Nemzeti Színház legköltségesebb előadását hívta meg fesztiváljára. "Mi ezt értékelve vállaltuk a költségek megosztását, ám az Önök kötelezettségvállalásáról eddig semmilyen érdemi információt nem kaptunk. A fentebb említett súlyos financiális gondokról szóló híreket hallva azonban nem szeretnénk, ha a Johanna a máglyán bemutatása további anyagi kihívások elé állítaná a Burgtheater költségvetését" - fogalmazott a Nemzeti Színház vezetője.
Mint írta, a "fentieket megfontolva a budapesti Nemzeti Színház nem kíván élni a meghívással".
Vidnyányszky Attila jelezte: a Nemzeti Színház továbbra is nyitott minden művészi érték fogadására, így a MITEM nemzetközi színházi találkozó következő alkalmára szívesen látják a Burgtheater valamelyik előadását is.
A Burgtheater március 14. és 19. között rendezi meg Magyarország Fesztiválját, amelyre a Nemzeti Színház mellett független társulatokat hívott meg.