7óra7

Vörös István nyerte a XIX. Magyar Drámaíró Versenyt

Vörös István nyerte a XIX. Magyar Drámaíró Versenyt

2014. 03. 30. | 7óra7

A drámaíróverseny résztvevőinek a Heti Válasz 4-es metró és a többi hazai metró építéséről szóló, Az alagút vége című összeállítása alapján egy éjszaka alatt kellett elkészíteniük a színpadi művet. Vörös István A vészfék istene, avagy aki azt hitte, látja az alagút végét, aki látta is, és aki nem akarta meglátni című művét Csurulya Csongor, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház művészeti vezetője rendezte. A színdarab a metróalagút és a földi valóság metszéspontján istenek, alvilági lények, metróépítők és metrólebontók találkozását dolgozza fel.

Vörös István

Vörös Istvánt különdíjban részesítette a Magyar Rádió, a darabból rádiójátékot készítenek. Szintén Vörös István vehette át a debreceni Deszka fesztivál zsűrikülöndíját, a színpadi művet bemutatják a jövő évi debreceni kortárs magyar drámafesztiválon. A szerző megkapta a Heti Válasz különdíját is.

A közönségdíjat Székely Csaba költő, drámaíró, BBC-díjas rádiójáték-író nyerte el. Az ajtók záródnak című dramolett 2094-ben játszódik, a sokadik világégés után, ahol a jobb- és a balkezes, egymással ellentétesen és ellenségesen viselkedő életben maradottak a 4-es metró lejáratát keresik.

Székely Csaba – Az ajtók záródnak

A legjobb rendezés díját Szabó K. István, a nagyváradi Szigligeti Színház társulatának művészeti igazgatója nyerte el Székely Csaba darabjának rendezéséért. A legjobb főszerepért járó elismerést Besenczi Árpád Jászai Mari-díjas színész, illetve Kovács Edit, a Békéscsabai Jókai Színház színésze kapta. A legjobb mellékszereplők díját a zsűri Gulyás Attilának, illetve Gubik Petrának, a Békéscsabai Jókai Színház művészeinek ítélte oda. A XXI. Század Magyar Drámájáért Alapítvány különdíját Kolti Helga színművész kapta. Békéscsaba Megyei Jogú Város különdíjat adományozott Katkó Ferencnek, a Békéscsabai Jókai Színház színészének.

*Szálinger Balázs műve nyert a bábjátékok között*

Szálinger Balázs költő, drámaíró Hópihe csókja című bábjátékát ítélte a legjobbnak a Tarján Tamás vezette szakmai zsűri a XIX. Magyar Drámaíró Versenyen, ahol első alkalommal rendeztek külön versenyt a bábokra írt műveknek.

A legjobb rendezésért elismerést Veres András Blattner-Géza díjas rendező kapta.

A közönségszavazatok alapján a legjobb darab elismerésben Fekete Ádám Süvölvény Ekszpressz című bábjátéka részesült.

A bábjátékok bemutatója előtt a versenynek otthont adó Békéscsabai Jókai Színház igazgatója elmondta: Siposhegyi Péter ötleteként a Körös Irodalmi Társasággal és a XXI. Század Magyar Drámájáért Alapítvánnyal elindított közös rendezvény új szereplője a Békéscsabai Napsugár Bábszínház, amelynek közreműködésével három bábdarab született a hétvégén Fekete Ádám, Orbán János Dénes és Szálinger Balázs drámaírók tollából a Heti Válasz négyes metróról szóló cikkei alapján.

Fekete Ádám Süvölvény Ekszpressz című bábjátékát Bartal Kiss Rita álmodta színpadra. Orbán János Dénes A pokolalatti avagy az alagút vége című alkotását Veres András rendezésében láthatta a zsűri és a közönség, Szálinger Balázs Hópihe csókja című művét Hoffer Károly vitte színre.

A darabokat a Békéscsabai Jókai Színház, a kecskeméti Ciróka Bábszínház és a nagyváradi Lilliput Társulat bábszínészei játszották el. Lenkefi Zoltán, a Napsugár Bábszínház igazgatója a bemutatók előtt elmondta: a bábdráma író verseny célja a bábjátékok népszerűsítése, a kortárs költők és írók bábjátékok írására való ösztönzése.

A szakmai zsűri a legjobb férfi bábszínész elismerésben Czumbil Örsöt, a Békéscsabai Napsugár Bábszínház színészét részesítette. A legjobb női bábszínész díjat Szőts Orsi vehette át, aki ugyancsak a Napsugár Bábszínház művésze.

Bartal Kiss Rita Balttner Géza-díjas rendező a legjobb tárgykultúra és bábmozgatás díjat kapta. A legjobb vendég bábművész különdíját Szörényi Júlia, a kecskeméti Ciróka Bábszínház művésze nyerte. A legizgalmasabb karakter különdíjat szintén a kecskeméti Ciróka Bábszínház művésze, Aracs Eszter kapta.

A legjobb rendezés díjat Veres András Blattner Géza-díjas rendező nyerte. Az MTVA különdíját, amely egy hangjáték megírására szóló lehetőség, Fekete Ádám kapta. A debreceni Deszka fesztivál zsűrijének különdíját Szálinger Balázs vihette haza.

Kapcsolódó:

>>> Sorsoltak, a 4-es metró építése a témája a XIX. Magyar Drámaíró Versenynek

>>> Drámaíró verseny Békéscsabán

A bejegyzés trackback címe:

https://7ora7.hu/api/trackback/id/tr747995969

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása