Az immár tizenhét éves múltra visszatekintő fesztivál programjai kivétel nélkül telt házakat vonzottak, a koncerteket, előadásokat esténként minden helyszínen vastapssal, állva köszöntötte a közönség. Ebből gondoljuk, hogy a fesztivál ezúttal sem okozott csalódást a rajongóinak, sőt jelentősen sikerült bővíteni a zsidó kultúra iránt érdeklődők körét - összegezte Vadas Vera fesztiváligazgató az elmúlt egy hét eredményeit az MTI-hez eljuttatott közleményében.
A gyorsmérleg szerint a fesztivál hozzávetőleg mintegy százezer látogatót vonzott. Ez nemcsak a Zsidó Nyári Fesztivál életében, hanem nemzetközi szinten, más nyárvégi kulturális fesztiválokkal összehasonlítva is rekordlátogatottságot jelent. Számunkra az idén ez különösen fontos volt, hiszen a fesztivál szoros költségvetésből valósult meg, amelynek fő forrása a jegybevétel - hangsúlyozta Vadas Vera.
A hazai közönség, ismerve a fesztivál hagyományait, nagy érdeklődéssel várta a különleges, egyedi produkciókat, de sokat számít az is, hogy a Zsidó Nyári Fesztiválnak egyre bővülő külföldi törzsközönsége is van, akik eleve úgy tervezik budapesti utazásaikat, hogy részt tudjanak venni a programokon. Becsült adataink szerint a látogatók 40 százaléka külföldről érkezik, akik turisztikai szempontból kiemelten jó vendégkört jelentenek, hiszen átlagosan kétszer annyi időt töltenek Budapesten, négy-öt csillagos szállodákban laknak és a többszörösét költik el, mint az átlagos fesztiválturisták - tette hozzá.
Idén a fesztivál meghatározó témája, üzenete a holokauszt 70. évfordulója volt. A megemlékezés jegyében műsorra tűzött előadások - mint a Kislányom, Anne Frank című táncjáték, a Budapest Táncszínház társulata és Gálffi László előadásában, a Konrád György "Kutató kezek" című esszéjének zenével átszőtt feldolgozása, Alföldi Róbert és a Szakértők előadásában, a Radnóti és korunk című előadói est, valamint három monodráma a Rose az Egy pesti lány, és az Egy őrült nő naplója - rendkívüli sikere azt is bizonyította, hogy a holokauszt feldolgozása nagyon is időszerű társadalmi kérdés.
Több képzőművészeti és fotókiállítás is kapcsolódott a megemlékezéshez, mint például az "Életben tartva az emlékeket" című poszterkiállítás és az Imák Auschwitz után, az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány szervezésében. Ez utóbbi a hónap végéig még megtekinthető a Rumbach utcai zsinagógában.
Ezúttal is érkeztek világhírű külföldi vendégművészek a fesztiválra, Giora Feidman, a klezmerkirály a Zeneakadémián adott koncertet. Frank London amerikai trombitás a Nigunnal, Nick Roth ír szaxofonos a Lukács Miklós Trióval lépett fel, és nagy sikerrel mutatkozott be az örmény harmonikás David Yengibarian triója is. A komolyzene iránt érdeklődők a Párizsban élő Csordás Klára dalestjét élvezhették, Jeff Cohen zongoraművész kíséretében.
A Zsidó Nyári Fesztivál 1998 óta építi a budapesti zsidó negyed egyre markánsabb és a külföldiek, belföldiek által egyre jobban kedvelt arculatát. Az Akácfa utcai Mazel Tov új helyszínként kapcsolódott be a fesztivál programjába, ahol nagy sikerű esten mutatkozott be Reut Regev izraeli harsonaművész és az R* Time jazz trió, a fesztivál idején pedig a programok után afterpartyn fogadta a művészeket és a hallottakat-látottakat továbbgondolni kívánó közönség tagjait.
Kapcsolódó:
>>> Gazdag programkínálat és több évforduló a Zsidó Nyári Fesztiválon