Sztankay Istvánt életének 79. évében hosszú betegség után, családja körében érte a halál pénteken. A művész temetéséről később intézkednek.
Az 1936-ban született művész 2012 januárjában beszélt az MTI-nek pályájáról. Az interjúban felidézte, hogy édesapja görög katolikus lelkész volt, ő maga is tevékenykedett segédkántorként, a papi hivatásra készült, de megfogta a színház világa, és végül úgy döntött, Thália papja lesz. Harmadszorra vették fel a színművészetire, 1957-ben. A diploma megszerzése után először Miskolcon játszott két évig, majd a Nemzeti Színházban 11, a Madách Színházban pedig 14 évig dolgozott, 1991-ben szerződött a József Attila Színházhoz, ahol 2006-ban örökös tag lett.
Pályájára emlékezve elsőként Bertolt Brecht Állítsátok meg Arturo Uit! című darabjának miskolci előadását idézte fel, amelyben a főszerepet alakította. A művet először mutatták be Magyarországon, az író özvegye, Helene Weigel színésznő is megjelent a premieren. "Marton Endre és Major Tamás is megnézte az előadást, és ők hívtak a Nemzeti Színházhoz" - mesélte.
A Nemzetiben Shakespeare-től Moliere-en át Németh Lászlóig számos darabban játszott, sokfajta izgalmas karaktert formálhatott meg. Játszott Romeót, Ben Jonson Volpone című darabjában Corbacciót alakította, a Csillag a máglyán című Sütő-darabban pedig Kálvin Jánost.
A rendezők között Major Tamásról beszélt, partnerei sorából Törőcsik Marit emelte ki: közös munkáik közül a Rómeó és Júliát említette, valamint Zorin Varsói melódia című darabját, amelyet Iglódi István állított színpadra.
Sztankay István sokszor játszott kétszereplős darabban, Karinthy Ferenc Dunakanyar című művét Ruttkai Évával és Hámori Ildikóval is eljátszotta. Az Elveszett paradicsom című Sarkadi-darabról is mesélt, amelyben Piros Ildikóval és Mensáros Lászlóval dolgozott együtt a Madách Színházban. A néma leventét Bánsági Ildikóval három nyáron át játszotta.
A 2012-es interjúban Gobbi Hilda alakját is felidézte: mint mondta, egyszer az egész napot együtt töltötték Dunakanyarban lévő villájában. "Gobbi Hilda utolérhetetlen egyéniség volt, minden tekintetben. A pályatársakra is odafigyelt, nyári házában sokan összejöttek, összetartotta a szakmát" - mondta, hozzátéve, hogy a szobája falát díszítő bajonettet tőle kapta ajándékba.
A Madách Színházban mintegy 500 alkalommal játszotta a Jövőre, veled, ugyanitt című darabot Schütz Ilával, akivel számtalanszor szerepelt együtt.
A József Attila Színházban is rengeteg nagyon különböző karakterű figura megformálására nyílt lehetősége: Horváth Péter Kilencen, mint a gonoszok című darabjában például egy idős zsidó apát játszott, a Kern András: Spencer című darabban pedig Sztálint alakította.
Számos filmben, tévé- és rádiójátékban is szerepelt, a legnagyobb színésznők voltak partnerei. Az az alakítás, amely országosan ismertté tette, a Bors című sorozat főszerepe. "Mindig szerettem csinálni, amivel megbíztak, amennyiben értékes anyagról volt szó" - mondta.
Első filmjében, az Égrenyíló ablakban máris Dajka Margittal játszott együtt. Az 1963-ban készült, Keleti Márton rendezte Hattyúdal című alkotásban Páger Antallal és Bodrogi Gyulával szerepelt, velük énekelte el a film egyik híres betétdalát, A Villa Negra románcát.
A szinkronban is foglalkoztatták: Richard Burton, Laurence Olivier, Marcello Mastroianni, Jean-Paul Belmondo, Leslie Nielsen és Tony Curtis magyar hangjaként is ismert.
"Szeretem a színházat, és drukkolok a színházaknak, hogy ne zárjanak be" - mondta. A színház tanító jellegét hangsúlyozta: a néző minden előadással kap valamilyen különleges élményt, amely hat rá, amelyet később átgondolhat. "A színház egy tanfolyam. Szórakoztató dolog, amely az agyat táplálja, az ember szélesebb látókörű lesz általa. Ha a színházakat megszüntetik, akkor már mindent megszüntethetnek" – vallotta nem sokkal 76. születésnapja előtt a nemzet színésze.
***
Az Emmi saját halottjának tekinti a színművészt
*Saját halottjának tekinti a pénteken elhunyt Sztankay István színművészt, a nemzet színészét az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi).*
Az Emmi kultúráért felelős államtitkársága az MTI-hez szombaton eljuttatott közleménye szerint Sztankay István temetéséről később intézkednek.
Felidézték, hogy Sztankay István országos ismertségét az 1963-ban készült, Keleti Márton rendezte Hattyúdal című film egyik főszerepe hozta meg, melyben Páger Antallal és Bodrogi Gyulával együtt énekelte a film híres betétdalát, a Villa Negra románcát. Sok filmben, tévé- és rádiójátékban szerepelt.
Emlékezetes alakítást nyújtott a színpadon többi között Shakespeare Rómeó és Júliájában, a Csillag a máglyán című Sütő-darabban, Sarkadi Imre Elveszett paradicsom című drámájában. A Madách Színházban mintegy 500 alkalommal játszotta a Jövőre, veled, ugyanitt című darabot Schütz Ilával.
Munkásságát két ízben Jászai Mari-díjjal, érdemes művész kitüntetéssel, a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével, 1998-ban pedig Kossuth-díjjal ismerték el. 2012-ben a nemzet színészévé választották.
Pénteken a Fidesz országgyűlési frakciója fejezte ki részvétét a gyászoló családnak. Azt írták, hogy Sztankay István példaértékű munkájával gazdagította a magyar kultúrát.
Sztankay István életének 79. évében hunyt el.
***
Léner: Sztankay egy szeretni való ember volt
*"A Pistát szeretni lehetett, szerették a színészek és a szerette a közönség, egy szeretni való ember volt" - idézte fel a pénteken elhunyt Sztankay István alakját Léner Péter, a József Attila Színház volt igazgatója az MTI-nek adott interjújában.*
A rendező elmondta, hogy 12 éves koruk óta ismerték egymást a nemzet színésze címmel is kitüntetett Sztankay Istvánnal, barátságuk egész pályafutásukat végigkísérte.
Felidézte, hogy 1961-ben, a főiskola elvégzése után mindketten a Miskolci Nemzeti Színházba szerződtek. "Itt nagyon jó volt nekünk, nagyon pártfogoltak minket" - mondta.
Ebből az időszakból a rendező Bertolt Brecht Állítsátok meg Arturo Uit! című előadását emelte ki, amely címszerepében Sztankaynak kiemelkedő sikere volt. A rendező úgy vélte, elsősorban ennek a sikernek volt köszönhető, hogy korosztályukból elsőként ő kapott Jászai-díjat.
Ugyanitt játszotta a Szent Johannában a dauphin szerepét, amely azért számított pályája során mérföldkőnek, mert Görbe János, Némethy Ferenc és Gáti György mellett együtt dolgozhatott Darvas Ivánnal is, aki Warwick gróf karakterét formálta meg. "Nagyon szerettük Darvast, akinek Pista karrierje elindulásában nagy szerepe volt, hiszen - minden ennek ellentmondó információval szemben - a színészek egymástól tanulnak a legtöbbet, és Darvas nagyon szerette Sztankayt" - hangsúlyozta.
A miskolci éveket követően együtt szerződtek a Nemzeti Színházba is, ahol Sztankay egyebek mellett a Czillei és a Hunyadiakban játszotta Hunyadi Mátyás szerepét, valamint a Rómeó és Juliát Törőcsik Marival, akivel a Varsói melódiában is nagy sikert arattak.
Miután Sztankay a Madách Színházba került számos nagy sikerű darabban játszott, legfőbb szerepei között Sütő András Csillag a máglyán című darabját emelte ki Léner Péter. "Legendás szerep, legendás előadás volt" - hangsúlyozta, majd hozzátette: a Varsói melódiához hasonlóan kétszemélyes, a "műsorról levehetetlen" sikerű előadás volt még a Jövőre veled ugyan itt is, amelyben Schütz Ilával alakítottak felejthetetlen kettőst.
Miután Léner Péter a József Attila Színház igazgatója lett, először A waterlooi csatába hívta el vendégnek Sztankayt, ezt követően 20 évet dolgoztak együtt.
Léner úgy vélte, Sztankay István karrierje egyik legkiemelkedőbb alakítását itt formálta meg a Játék a kastélyban Molnár Ferenc darabban, amelyben Bodrogi Gyulával szenzációs kettőst alkottak.
"Nagyon értették ezt a műfaj, nagyon értették egymást és borzasztó hitelesen, eleganciával, különleges humorral játszották el. Pontosan tudták milyen humor kell Molnár Ferenchez, egyszerűen fantasztikusak voltak" - idézte fel.
Megemlítette, hogy a másik darab, amelyben szintén nagyon élvezetes volt ezzel a kettőssel dolgozni, Horváth Péter Kilencen mint a gonoszok című műve volt.
"Pistának gyönyörű hangja volt, rettenetesen jól beszélt. Ő a színpadon bármit bohóckodott, vagy bármilyen komoly volt is, volt valamilyen titok benne, ami őt nagyon egyedivé, megkülönböztethetővé és érdekessé tette" - emlékezett barátjára Léner.
"Tegnap délelőtt bementem hozzá a kórházba, és leültem mellé. Kettesben voltunk a szobában és megkérdeztem tőle, hogy mit üzen a Bodroginak. Azt mondta: ölelem" - idézte fel a József Attila Színház volt igazgatója.
Sztankay Istvánt 78. éves korában, hosszú betegség után, családja körében érte a halál pénteken.