Az elismerést Marton Éva Kossuth-díjas operaénekesnő, a nemzet művésze; Hámori József Széchenyi-díjas biológus; Portisch Lajos olimpiai bajnok sakkozó, a nemzet sportolója; Rudas Ferenc korábbi válogatott labdarúgó és sportvezető; valamint Rudolf Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész vehette át Tarlós István főpolgármestertől. A szintén Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész és színházigazgató Bálint András távollétében a díszpolgári címet fia, Bálint Dániel vette át.
Az elismerésben posztumusz részesült Kerkápoly Endre Széchenyi-díjas mérnök és Varga Zoltán olimpiai bajnok labdarúgó, a kitüntetést gyermekeik - Kerkápoly Endre, valamint Varga Attila és Katalin Stadik - vették át.
Az ünnepi ülésen Tarlós István elmondta: a kitüntetettek mindannyian évtizedek kitartó munkájával teremtettek közösséget, maradandót alkotva mind szakmai, mind emberi értelemben. "Budapest mindig úgy fejlődhetett, hogy kimagasló személyiségek, hazafias elkötelezettségű emberek a közösség javára alkottak, munkálkodtak" - tette hozzá.
A főpolgármester beszédében kitért arra is, hogy véleménye szerint Budapest túl van a legnehezebb, legküzdelmesebb éveken. Mint fogalmazott, az évtized elején még attól lehetett tartani, hogy alapvető szolgáltatásokat sem fog tudni biztosítani a főváros, ezzel szemben ma sorra újulnak meg Budapest emblematikus középületei és közterei, számos közberuházás kezdődött meg vagy fejeződött be az elmúlt időszakban.
Ugyanakkor a mostani ciklus sürgős feladatának nevezte a közösségi közlekedés járműparkjának megújítását, a hármas metróvonal felújítását, a Margitsziget további fejlesztését és a főváros árvízvédelmi problémáinak megoldását.
A díszpolgári címek adományozásáról a Fővárosi Közgyűlés képviselői áprilisban döntöttek, az elismeréssel együtt bruttó egymillió forintot kapnak a kitüntetettek.